troid-ameliyati

Troid Nedir? Troid Bezinin Görevleri Nelerdir?

Troid, boynun ön bölgesinde yer alan Adem elması olarak bilinen kıkırdağın hemen altında bulunan kelebek şekline benzetilen bir organdır. Yaklaşık 20-25 gram ağırlığındadır. Vücudun hayatı önem arz eden hormonları arasında yer almaktadır.
Şüpheli bulunan nodüllerin ya da kötü huylu nodüllerin cerrahi yöntemlerle alınması önerilmektedir.

Bu Troid bezinin görevi:

 • Metabolizmayı düzenler
 • Metabolizmanın hızını kontrol eder
 • Kalp hızını etkiler
 • Kilo ve kolesterol seviyesini etkiler
 • Ruhsal durumu etkiler
 • Adet düzenini etkiler

Toplumda bulunan bireylerin %20 den fazlasından troid bezi veya onun etkilediği organlarda çeşitli hastalıklar görülmektedir.
Ayrıca Troid bezi hastalıklarının kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır.

Triod belirtileri nelerdir?

Vücudun salgı bezleri arasında yer alan troid bezi, T3 ve T4 adlı hormonların üretilmesine , kontrol edilmesine ve kan dolaşımına dahil olmasından sorumludur. Vücudun tüm metabolizma işlemlerinin kontrol edilmesini ve yürütülmesine sağlayan bezdir. Troid bezinin fonksiyonlarını yerine getirmemesi sonucu vücutta birçok farklı sağlık problemi ve buna bağlı olarak belirtiler oluşmaktadır.
Troid bezinin az veya fazla çalışmasına bağlı olarak faklı hastalıklar ve organlarda birçok belirtiler oluşmaktadır.

Troid bezinin düzensiz çalışmasının belirtileri

 • Beslenme düzeninin aynı olmasına rağmen karşılaşılan düzensiz kilo almak ya da kilo vermek
 • Kendini sürekli yorgun veya halsiz hissetme
 • Uyku düzeninin bozulması, kendini dinç hissetmeme, uyku vereminin azalması
 • Vücudun eklem bölgelerinde oluşan his kaybı
 • Vücudun eklem bölgelerinde sürekli hissedilen sancı ve ağrılar
 • Kasların zayıflaması
 • Uzun süreli oluşan metabolizma ve sindirim problemleri
 • Saç dökülmesini artması, saçların cansız ve kuru gözükmeye başlaması
 • Cinsel yönden isteksizlik ve libidonun düşmesi
 • Kolesterol seviyesinde oluşacak yükselme veya düşme
 • Kalp çarpıntıların artması, kalp bölgesinde hissedilen ağrı veyahut acı hissi
Bu gibi durum veya durumların birlikte görülmesi troid bezinin düzenli çalışmamasından kaynaklanabilir.
Bununla birlikte troid nodülleri çoğu zaman hastada bir şikayete neden olmaz. Bu nedenle başka sebeplerden dolayı yapılan taramalarda, hamilelik testlerinde ve doktor muayenesinde fark edilmektedir.

Troid Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Troid bezinde meydana gelen şişliklere/yumrulara tek başına bir nodül sebebiyet verebileceği gibi birden çok nodül oluşumu da gözlenebilmektedir. Nodüller anormal hücre çoğalmalarıdır. Çoğu nodül iyi huyludur ancak bazıları kanserleşebilmektedir.
Gözlemlene bu şüpheli nodüller genel cerrahi yöntemlerle alınması önerilmektedir. Şüpheli bir nodülün fark edilmesi ya da kötü huylu bir nodülün bulunması durumunda cerrahi müdahale ile nodülün alınması söz konusu olmaktadır.
Ameliyat için hasta genel anestezi kullanarak uyutulur. Ameliyat süresinin değişkenlik göstermesi ile birlikte 90 ile 120 dakika arasında sürmektedir. Ameliyat sonrası hastanın durumuna bağlı olarak bir gün istirahat etmesi gerekmektedir.
Hasta ameliyat sonrasında birkaç saat içinde kendine gelir, konuşabilir, ağız yoluyla beslenme yapabilir. Hastanın durumuna bağlı olarak normal bir şekilde boynunu hareket ettirebilir, yürüyüş yapabilir.
Bazı hastalarda cerrahi işlem sonrasında tedaviye gerek yoktur. Ancak bazı hastalarda troid bezinde kötü bir hastalık varsa cerrahi tedavi yeterli değildir ve geri kalan kısmın da alınması gerekmektedir.
Ameliyat yapılan hastaların tamamında etkin ve kalıcı tedavi sağlanmaktadır. Troid bezi ameliyatı sonrası hastalığın tekrarlama riski vardır, fakat bu risk düşüktür.

“Troid ameliyatı ve ameliyat sonrası bakım”, “Troid ameliyatlarından sonra hastanede kaç gün kalınır?”,” Troid ameliyatı nasıl yapılıyor?”,” Nodül ameliyatı ne kadar sürede iyileşir?”, “Troid yüksek çıkarsa ne olur?” ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için bize TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

Troid Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır?

“Troid ameliyatı fiyatları ne kadardır? Kliniğinizde yapılıyor mu?” soruları en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Cerrahi operasyonlar genellikle kişilere bağlı olduğundan sabit fiyat vermek mümkün olmamaktadır.
Hastada yapılan kontroller sonrası genel cerrahi doktoru tarafından troid ameliyatına karar verilirse, ameliyat fiyatı ve tedavi süreci yapılacak işleme göre değişkenlik göstermektedir. Ameliyat sonrası tedavini devam etmesi ve kontrollerinin sürekli olması bu konuda önemlidir.

Tanı ve tedavi hakkında bilgi için mutlaka hastanemize başvurun.