safra-kesesi-ameliyati

Sakarya Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Olur?

Sakarya Safra kesesi ameliyatı nasıl yapılır? Sakarya Safra kesesi taşı tanı ve tedavi süreci ile ilgili sorularınız ve bilgi için Sakarya Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Feyyaz ONURAY ve ekibi Sakarya'da bulunan özel genel cerrahi kliniğinde sizlere hizmet vermektedir.Safra kesesi taşı nedir?Safra kesesi taşı nasıl oluşur? Safra kesesi taşı tanısı nasıl konuyor ,tavsiyeler nelerdir? ile ilgili sorularınız için bilgiler aşağıda bulunmaktadır.

Safra Kesesi nedir?

Safra kesesi vücudun karın bölgesinde yer alan karaciğer organının hemen altı kısmında bulunan armut şeklinde bir organdır. Karaciğer tarafından üretilen safra sıvısını depolandığı yerdir.
Safra kesesinin hacmi maksimum yaklaşık 200-250 ml yani bir su bardağı kadardır.

Safra Kesesi Taşı Nedir? “, “Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?”, ”Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?”, “Safra Kesesi Taşı Tedavisi Nasıldır?” "Safra kesesi ameliyatı ne kadar sürer?" gibi sorular hakkında bilgi edinmek için TIKLAYARAK iletişime geçebilirsiniz…

Safra Kesesi Taşının Belirtileri nelerdir?

Safra kesesi taşı belirtileri vücutta hissedilebildiği gibi hissedilmeden de rutin kontroller esnasında tespit edilebilir. Büyük çoğunlukla hissedilmeden safra kesesinde bulunan taş acil haller dışında bazı tetkikler yapılırken ya da kimi diğer ameliyatlarda tesadüfen hissedilmektedir.

Safra kesesinde bulunan safra kesesi taşı şikâyete neden olmuyorsa, cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz. Fakat safra kesesi taşı vücudun hareketi veyahut yerçekimi etkisiyle ana safra kanalını tıkamaya başlaması sonucu, olağan boşalması engellediği zaman ağrı ve belirtiler başlar.

Safra kesesi taşı farklı şikâyetlerle vücutta hissedilebilir.

Safra kesesi taşı belirtileri

  • Safra kesesi taşının en belirgin belirtisi ağrıdır. Bu ağrı vücudun sağ üst tarafta, midenin ortasında veya sağ kürek kemiği çevresinden aşırı şekilde hissedilir.
  • Safra kesesi taşının sebep olduğu vücuttaki diğer hissedilen ağrı bölgesi sırt ağrısıdır. Hasta bu ağrıyı başka sebeplerden dolayı kaynaklanacağını düşünebilmektedir, fakat en kısa zamanda hastanede kontrol yapılmalıdır.
  • Safra kesesi taşının acil sayılabilecek hasta durumuysa ağrının sağ üst tarafta başlaması ve arada hafiflese bile sürekli ağrıya devam etmesi. Bu durum safra kesesi boynu tıkanmasının belirtisi olmaktadır. Zaman kaybetmeden ameliyat yapılması gerekmektedir.
  • Safra kesesi taşının ana safra kesesini tıkaması durumu; Tıkanma sarılığı olarak adlandırılan bu süreçte hastada karın ağrısı, sarılık, idrar rengi kırmızı veya kahverengi olması, bulantı, kusma ve bazen de ateş görülebiliyor.

Hastanın vücutta bu belirtileri hissetmesi halinde zaman kaybetmeden hastanemize iletişime geçmelidir. Hastanın bu süreçte zaman kaybetmesi ileride yapılacak cerrahi anezteziyi etkilemektedir ve hastanın hayatı anlamda ciddi tehlikelere yol açabilmektedir.

Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genellikle ameliyatın kaçınılmaz olduğu safra kesesi, kapalı ya da açık operasyonlarla alınabilmektedir. Safra kesesi içinde oluşan taşlar içerdiği kalsiyum nedeniyle genellikle sert yapılardır. Safra kesesi taşları safra kesesi iltihabı (kolesistit), ana safra yolu tıkanıklığı (sarılık), pankreas bezi iltihabı, safra yolları ve karaciğer iltihaplanması, safra kesesinin enfeksiyona bağlı delinmesi, karın içi abse gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir.

Safra kesesi taşlarında ameliyat gereksinimi bulunan hasta grubunda tedavi safra kesesinin alınmasıdır. Ameliyat açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir. Tüm dünyada laparoskopik (kapalı) ameliyatlar daha erken taburculuk daha az ağrı, daha iyi kozmetik sonuç ve benzeri sebeplerle yaygın kullanım alanı bulmuştur. Safra taşına bağlı komplikasyon gelişmiş bazı hasta gruplarında safra kesesinin delinmesi, karaciğer yatağında abse, mevcut ilaç tedavisine yanıtsızlık, amfizematöz-gangrenöz kese iltihapları gibi ve diğer haller ise acil cerrahi gereksinim duymaktadır.

Hastalarımızın sorduğu sık diğer bir soruysa ‘Safra Kesesi Taşı Ameliyatında neden sadece taşlar alınmıyor?

Karaciğerde salgılanan safra sıvısının, safra kesesinde bulunan sıvı ile karışması sonucu yumurta akı kıvamında safra sıvısı oluşuyor. Bu dengenin bozulması safra kesesinde taşa neden olmaktadır. Safra kesesi taşı alınsa da, bu dengenin bozulmasından dolayı tekrar safra da taş oluşacaktır. Bu yüzden sorunun ortadan kaldırmayacağı için safra kesesi cerrahi müdahale ile tamamen çıkartılmaktadır.

Safra Kesesi Taşı Tanısı Nasıl Konuyor

Safra kesesi taşı tanısı tipik muayene bulgularıyla birlikte kan, idrar tetkikleri veya endoskopik ultrason ile konulmaktadır. Bu tetkiklerle kesin çözüme yakın teşhise ulaşılsa da bazı durumlarda bilgisayar tomografi, MRI gibi diğer yöntemlere başvurulmaktadır.

Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır?

“Safra kesesi ameliyatı fiyatları ne kadardır? ,Kliniğinizde yapılıyor mu?” soruları en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Cerrahi operasyonlar genellikle kişilere bağlı olduğundan sabit fiyat vermek mümkün olmamaktadır. Hastada yapılan kontroller sonrası genel cerrahi doktoru tarafından safra ameliyatına karar verilirse, ameliyat fiyatı ve tedavi süreci yapılacak işleme göre değişkenlik göstermektedir. Ameliyat sonrası tedavini devam etmesi ve kontrollerinin sürekli olması bu konuda önemlidir.

Tanı ve tedavi hakkında bilgi için mutlaka hastanemize başvurun.