meme-kanseri

Sakarya Meme kanseri Ameliyatı Nasıl Olur?

Sakarya mem kanseri ameliyatı nasıl yapılır? Sakarya meme kanseri tanı ve tedavi süreci ile ilgili sorularınız ve bilgi için Sakarya Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Feyyaz ONURAY ve ekibi Sakarya'da bulunan özel genel cerrahi kliniğinde sizlere hizmet vermektedir.Meme de kanser tanısı nasıl konur? Kadınların meme kanseri olmasını etkileyen sebepler? Meme kanseri ağrı yapar mı ,tavsiyeler nelerdir? ile ilgili sorularınız için bilgiler aşağıda bulunmaktadır.

Meme Kanseri Ameliyatı ve Tedavi Süreci

Meme kanseri kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Hayat boyu her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski vardır. Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerden gelişen kanserlerdir. Meme dokusunun herhangi bir yerinden kaynaklanabilir. En sık görülen tipi; meme kanallarından kaynaklanan “duktal” kanser denen kanserlerdir. Süt üreten bezlerden köken alan “lobüler” kanserler de sık görülür. Ayrıca diğer dokulardan kaynaklanan daha nadir medüller, tübüler, müsinöz gibi tipleri de vardır. Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi, memede ağrısız, zamanla büyüyen bir kitlenin hissedilmesidir. Ancak, hastaların çok azında ağrı da belirtilere eşlik edebilir. Daha nadir olarak memede çekintiler, deride kalınlaşma, şişlikler, deride tahriş ya da bozulmalar ve meme ucunun hassaslaşması ya da içe dönmesi de dahil olmak üzere meme ucu belirtileri yer almaktadır. Sanıldığının aksine ağrı ve kanlı akıntı ileri evrelerde ortaya çıkmaktadır. Erken evrede meme kanserleri diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi ileri dönemlere gelene kadar belirgin bir belirti vermeyebilir. Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlendirilmesidir. Bu nedenle, meme kanserinin erken tanısı için önerilen kontrol programlarını uygulamanız çok önemlidir. Meme kanserine erken evrede tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırır. Erken tanı için üç temel yöntem uygulanabilir. Bunlar ; evde kendi kendine yapılan meme kontrolleri ( Kadınların 20 yaşından sonraki dönemde, her ay memelerini kendi kendilerine muayene etmeleri gereklidir.)Meme dokusu içerisinde herhangi bir şüpheli kitle ele geldiğinde vakit geçirmeden doktora başvurunuz. Ayrıca 40-69 yaş arası kadınların 2 yılda bir mamografi tetkiklerini yaptırmaları gerekmektedir. Meme kanseri gelişiminde bilinen en önemli risk faktörleri şunlardır;

  • Obez veya aşırı kilolu olmak, yetersiz fiziksel aktivite
  • Alkol kullanımı
  • İlk adet yaşı: İlk adetini erken yaşlarda görenler
  • İlk doğum yaşı 30’dan sonra olanlar veya hiç doğum yapmamış olanlar
  • İleri yaşta menopoza girme
  • Ailede meme kanseri öyküsü olması
  • Bazı iyi huylu meme hastalıkları

Normalde 20 yaşından sonra meme muayenesi ve yılda bir kez doktorda meme muayenesi yaptırmanız önerilir. Bu nedenle, erken dönemde hastalığın yakalanması için kadınların bilgi sahibi olması gereklidir. 50 yaşından sonra 2 yılda bir mamografi çekilmesi önerilmektedir. Ulusal kanser tarama programı önerilerine göre 20-40 yaş arası; Ayda bir kendi kendine meme muayenesi 40-69 yaş arası; Ayda bir kendi kendine meme muayenesi, iki yılda bir mamografi çekilmesi gerekmektedir.