kasik-fitik-ameliyati

Sakarya Fıtık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sakarya fıtık tedavisi nasıl yapılır? Fıtık tedavi süreci ile ilgili sorularınız ve bilgi için Sakarya Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Feyyaz ONURAY ve ekibi Sakarya'da bulunan özel genel cerrahi kliniğinde sizlere hizmet vermektedir.Fıtık nedir?,Fıtık tedavisi nasıl gerçekleştirilir?Fıtık Tedavisi ile ilgili tavsiyeler nelerdir? ile ilgili sorularınız için bilgiler bulunmaktadır.

Fıtık Nedir?

Fıtık, iki kas dokusu arasından herhangi bir iç organın o bölgeye doğru kaymasıdır. Diğer bir deyişle iç organlardan birinin vücudun zayıf bir bölgesinden dışarıya doğru çıkmasıdır. Fıtık, yeni doğan bebekten her yaştaki bireylerde görülebilen bir hastalıktır. Bu yüzden fıtık yaş ve cinsiyete bağlı olmaksızın, karşılaşılabilen bir hastalıktır.
Toplumun yüzde 5’inde görülen fıtık hastalığı, vücudun yaygın olarak görüldüğü bölgeleri; mide, bel, kasık, boyun ve göbektir. Bunlar arasında en tehlikeli görülen boyun ve bel fıtığı, hastalarımızın omurilik ve bacak sinirlerine zarar vermektedir. Normal vücut hareketlerini azaltmaya sebebiyet vermeden, hastanemize tedavi için başvurmaları önemlidir

“Fıtık ameliyatında kaç gün hastanede yatılır?”, “Fıtık ameliyatı nasıl yapılır? “,”Fıtık cinsel ilişkiyi etkiler mi?”, “ Fıtık ameliyatında risk var mı?” "Kimler fıtık ameliyatı yaptırabilir?"Sorular hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için İletişim geçin.

Fıtık belirtileri nelerdir?

Fıtık sıklıkla karın bölgesinde, çoğunlukla vücudun kasık ve göbek bölgesinden görülmektedir. Kasık bölgesindeki fıtık, karın bölgesinden bulunan zayıf bir noktadan dışa doğru cilt altından çıkmasıdır. Karnın zayıf bir bölgesinde bağırsaklar fıtıklaşma durumu oluşmuşsa, üzerine gelen baskıyla gazın hareketi hissedilebilir. Bazı durumlarda bulantı, kusma ve çok şiddetli ağrı ile ortaya çıkarken, bazı durumlarda fıtık hissedilmez. Hissedilmeme durumunda ıkınma ve öksürme ile fıtık belirtisi ortaya çıkabilir. Ancak tedavi edilmemesi durumunda fıtık genişleyerek şişlik ve ağrı artmaya başlar.

Kasık Fıtık Belirtileri

  • Kasık bölgesinde bulunan şişlik
  • Kasık bölgesinde bulunan karakteristik kabarıklar
  • Vücudun kasılması – gevşemesi sonucu hissedilen ağrı
  • Şişlik üzerinden görülen yanma ve ağrı
  • Yemek yedikten sonra hissedilen ağrı
  • Yemek yedikten sonra hissedilen kabızlık
  • Yük kaldırma esnasında kasık bölgesinde hissedilen basınç hissi

Özellikle kasık bölgesinde görülen fıtık erkeklerde testislerde ağrı ile hissedilebilir. Kadınlarda yaygın görülen göbek fıtığı, göbek bölgesinde oluşan anormal şişlik veya sancılı ağrı ile hissedilebilir. Bebeklerde görülen fıtık hastalığı, bebeğin sürekli ağlaması ile kendini gösterir. Ayrıca bebeklerde görülen sürekli kabızlık problemi, fıtık belirtileri olarak görülmektedir.
Kabızlık ve stres hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Tıklaya Bilirsiniz

Fıtık tanı ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Fıtıklar gözle ve elle vücut kontrolü esnasında fark edilmektedir. Yukarıda belirtilen fıtık belirtileri de doktorumuzun fıtık tanısı koymasında öncelikli kontrol ettiği hususlardır. Çoğu zaman rutin kontroller ve fiziki muayeneler ile tespit edilen fıtık, bazı durumlarda doktorumuz tarafından istenen ultrason ile ayrıntılı tanı ve tespiti yapılmaktadır.
Fıtık tedavi yöntemi doktorumuzun muayene sonucu tespiti ile belirlenmektedir. Fıtığın doğrudan ilaç ile tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Fakat doktorumuzun tespit ettiği zayıf dokuları güçlendirme ve beslenme yöntemleri ile fiziki tedavi edilebilmektedir.
Genel olarak fıtık tedavi yöntemi cerrahidir. Fıtığın durumu ve bölgesine bağlı olarak lokal aneztezi altında operasyon yapılabilmektedir. Fakat fıtık tedavisi için genel cerrahi tercih edilmektedir. Laparoskopik ya da açık olarak yapılabilen yöntemler olduğu gibi kapalı ameliyat yöntemleri ile operasyon edilebilen kasık fıtıkları vardır. Açık yöntem uygulandığında, kasık bölgesine yaklaşık 5 ya da 6 cm. uzunluğunda bir kesi ile yapılır.
Fıtık doğuştan olabileceği gibi yaşam şekline bağlı olarak oluşan fıtık çeşitleri de vardır. Diğer fıtık oluşumunu yol açabilecek etkenler ise; Şişmanlık, kabızlık, ağır yük kaldırma, şiddetli öksürük ve karın kaslarını zorlayıcı hareketlerdir. Karın kasları zayıf olan bebeklerde sürekli ağlama ve kabızlık, fıtık oluşumunda başlıca faktörlerdir. Bunların yanı sıra geçirilmiş karın ameliyatlarından sonra ameliyat bölgesinde tekrardan fıtık oluşabilme ihtimali bulunmaktadır. Bu riski göz önünde bulundurarak hasta tekrar fıtık oluşumunu hızlandıracak hareket ve tavırlardan uzak durmalıdır.

Fıtık Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır?

“Fıtık ameliyatı fiyatları ne kadardır?”, “Kliniğinizde yapılıyor mu?” soruları en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Cerrahi operasyonlar genellikle kişilere bağlı olduğundan sabit fiyat vermek mümkün olmamaktadır. Hastada yapılan kontroller sonrası genel cerrahi doktoru tarafından fıtık ameliyatına karar verilirse, ameliyat fiyatı ve tedavi süreci yapılacak işleme göre değişkenlik göstermektedir.,
Tanı ve tedavi hakkında bilgi için mutlaka hastanemize başvurun. Tıklaya Bilirsiniz