endoskopik-islemler

Endoskopik İşlemler Nelerdir? Sakarya'da Endoskopi Yaptırmak İsteyenlere Tavsiyeler

Yemek borusu, mide ve ince bağırsağın (duodenum) başlangıcı dahil, sindirim sisteminizin üst kısmını etkileyen durumları teşhis etmek ve bazen tedavi etmek için endoskopi kullanılır. Üst endoskopi uzun ve esnek bir tüpün ucunda küçük bir kamerayla üst sindirim sisteminizi görsel olarak incelemek için kullanılan bir işlemdir. Endoskopi çok güvenli bir işlemlem olmakla beraber nadir olarak:

  • Kanama
  • Enfeksiyon
  • Gastrointestinal sistemin delinmesi
  • Sedasyon reaksiyonu
şeklinde komplikasyonlar görülebilir:

Endoskopi yemek borusu, mide ve ince bağırsağın (duodenum) başlangıcı dahil, sindirim sisteminizin üst kısmı ile ilgili hastalıkların tespiti, teşhisi biyopsisi veya ileri derece tekniklerle görüntülenmesi amacıyla kullanılır.

Endoskopi Öncesi Hazırlık: Midenin işlem öncesi boş olduğundan emin olmak için endoskopinizden sekiz saat kadar önce yeme-içme kesilmelidir. Başta kan sulandırıcılar olmak üzere bazı ilaçların kullanılması kesilmelidir. Kronik hastalıklarla ilgili tabip personel mutlaka bilgilendirilmelidir. Hastanın kaygılarını gidermeye ve rahatlatmaya yönelik olarak endoskopi öncesi bir takım ilaçlar verilebilir.

Endoskopik işlemlerin Fiyatları Ne Kadardır?

“Endoskopik işlemlerin fiyatları ne kadardır? Kliniğinizde yapılıyor mu?” soruları en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Cerrahi operasyonlar genellikle kişilere bağlı olduğundan sabit fiyat vermek mümkün olmamaktadır.
Hastada yapılan kontroller sonrası genel cerrahi doktoru tarafından endoskopik işlem karar verilirse, tedavini fiyatı ve tedavi süreci yapılacak işleme göre değişkenlik göstermektedir. Ameliyat sonrası tedavini devam etmesi ve kontrollerinin sürekli olması bu konuda önemlidir.