anal-fissür-tedavisi

Anal Fissür Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Anal fissür, kısaca makat bölgesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan çatlaklardır. Bölgede oluşan yırtıklar bölgenin hassas yapısı nedeniyle çok şiddetli ağrılara ve kanamalara yol açabilir. Kabızlık nedeniyle makat bölgesinde anal fissür oluşan kişiler, yırtılmanın verdiği ağrıyı azaltmak amacıyla makat kaslarını sürekli olarak kasılı tutma ihtiyacı hisseder. Bazı hastalarda makatta bulunan çatlak, anal kanal içerisinde devam ediyor olabilir.
Tüm bu nedenlerle anal fissür sorunu yaşayan kişiler mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli muayene ve tedavileri yaptırmalıdır.

Anal fissür sorunu yaşayan bireylerde hastalığın belirtileri çatlağın boyutuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. En yaygın belirtiler şu şekildedir:

  • Dışkılama sırasında yırtılma veya cam parçası çıkarma hissi
  • Makatta ağrı ve şişlik
  • Kanama veya hafif kan sızıntısına bağlı iç çamaşırında görülen lekelenmeler
  • Dışkılama güçlüğü
  • Yırtılma bölgesinde kaşıntı ve tahriş

Kabızlık, ishal, inflamatuar bağırsak hastalıkları, çok sert yapıda dışkılama doğum ve benzeri nedenlere bağlı olarak anal fissür gelişebileceği gibi nedensiz yere de ortaya çıkabilir. Tuvalet ihtiyacı ertelenmesi, yetersiz sıvı tüketimi ve lifli ürünlere günlük beslenmede yeterli miktarda yer verilmemesi dışkının sertleşmesi dolayısıyle anal fissüre yol açabilir.

Anal fissür tanısı detaylı fiziki muayene ile konulabilir. Bu amaçla rektum veya kolon bölgesinin incelenmesine yönelik olarak endoskopi işlemleri de uygulanabilir. Vakalarının bir kısmında küçük bir memenin oluşumu söz konusu olabilmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş